BRIGÁDA U STREJČKOVA LOMU

Brigáda U Strejčkova lomu

Po, 16.09.2019

Během druhého zářijového víkendu proběhla na biotopu PP U Strejčkova lomu, o který se společnost Semix aktivně stará, akce na odstranění invazivního trnovníku akátu.

Díky kolegům a přátelům jsme udělali kus práce a zase se posunuli o krok dále k úspěšnému odstranění těchto bobovitých stromů z jedinečné lokality. Strejčkův lom je známý pro na jaře kvetoucí koniklece velkokvěté a poté záplavu šalvějí. Na konci léta celý lom zfialoví hvědnicemi chlumními a jen díky neustálé snaze zabránit sukcesi a vhodně načasovaným sečím, které neprobíhají celoplošně, ale v takzvané mozaice, jsou nyní hvězdnice i na místech, kde už léta nebývaly.

Proč je trnovník akát takovým problémem už jsme Vás informovali v aktualitě s názvem „Trnovník akát – nesmrtelná invazivní rostlina z Ameriky“. Akáty nejde jen pokácet a čekat, že nebudou. Každý akát, který je jen pokácen bojuje neskutečným množstvím kořenových výmladků v okruhu až 30 metrů kolem mateřského stromu. Musíme být při naši práci velmi pečliví a žádný akát nezapomenout. Už velmi malé stromky plodí a kmenové výmladky dokáží narůst až o 4 m za teplou část roku.

Děkujeme kolegovi ze Semixu Martinovi Pavlíčkovi, který nám pomáhá kdykoliv může a pravidelně přispívá na Kozmické ptačí louky. Veliké díky patří i našim přátelům a milovníkům přírody a všeho živého – Michalu Týnovi a Tondovi Světlíkovi.