ŽIVOT NA LOUCE „U KRUHÁČE“

Život na louce „u kruháče“

Pá, 02.08.2019

Každý, kdo projíždí z Opavy na Hradec nad Moravicí a zpět, může vidět krásně květnatou louku plnou života. Mezi okolní zemědělskou půdou a sítí asfaltových cest je to pastva pro oči.

Na přibližně hektarovém pozemku kvete mnoho druhů nektarodárných rostlin jako šalvěje, chrpy a úročníky. Po bílé záplavě kopretin se objevily žluté rmeny barvířské a doplňují se s modrofialovými barvami hadinců a šalvějí.

Na takovéto pestré louce prosperuje řada druhů hmyzu. Mezi včelami a čmeláky proletovalo pestré spektrum motýlů, kobylky, sarančata a mezi vzrostlými chrpami staví své sítě velcí křižáci.

Na „kruháči“ se daří i poštolkám, které každoročně nedaleko vyvádějí svá mláďata a starají se rovnováhu v populaci místních hrabošů. Hraboších děr si nevšímají jen jejich obyvatelé, ale poskytují perfektní úkryt i ještěrkám obecným.

Pro ještěrky obecné je tato pestrá louka plná hmyzu přímo hostinou a svou neustále zvětšující se populací to dávají znát. Tyto ještěrky jsou jedním ze čtyř druhů ještěrek žijících v České republice a vyjma ještěrky zelené, se se všemi můžete setkat napříč biotopy, které společnost Semix aktivně chrání.

Letos přibyl také hmyzí hotel pro samotářské včely, v rámci nové informační cedule, seznamující s životem na loukách.

Jednou do roka na kruháči probíhá mozaikovitá seč a je překrásné sledovat jak nové osvětlené plošky v zeleni zabírají ještěrky, nadšené novými místy pro slunění se.